Energiatermelő torony (videó)

Az új energia-torony eddig sosem látott technológiai újítást hoz az energiaiparban, hiszen mind a nap-, mind a szélenergiát is hasznosítja.

Az úttörő dizájn már 1975-ben megszületett Philip Carlson jóvoltából. A projekt vezetője a Clean Wind Energy Tower, Inc. (avagy a „Tiszta Szélenergia Torony Részvénytársaság”, röviden CWET), amely nemhogy egy, hanem két ilyen torony megépítését is tervezi. A projekthez kiszemelt terület tulajdonosa már bele is egyezett a helyszín átadásába, és ha minden a tervek szerint halad, akkor az Arizona-i San Luis-ban kerül majd megépítésre az első torony.

hirdetés

Phillip Carlson egy lefelé áramló levegő hajtotta szerkezetet tervezett meg, melyben szélturbinák működnek, és napenergia segítségével melegítik a levegőt. A Technion-Israel Műszaki Intézet, legfőképpen dr. Ramu Guetta és Dan Zaslavsky,  a 70-es évekbeli terveket most továbbfejlesztette, és reményeik szerint az építmény képes lesz elegendő energiával ellátni a határvidék lakosságát.

A torony üreges belsejének kialakítása a levegő lefelé való áramlását segíti elő. Az épület tetején a napenergiával felhevített levegőt vízzel hűtik le, hogy sűrűbb, és ezáltal nehezebb legyen. A lehűlt levegő aztán leereszkedik a toronybelsőben, és ahogy áthalad a beépített szélturbinákon, energia termelődik. Bármennyire jól is hangzik ez az új szél- és napenergiás torony-terv, meg kell említenünk, hogy azért rizikókkal is jár. Ugyanis a levegő hűtése a tervek szerint vízzel fog történni, és így elengedhetetlen, hogy felállítsanak egy olyan rendszert is, mely takarékosan jár el a vízkészletekkel, és nem válik a lakosok (és bolygónk) kárára. Arra pedig, hogy hogyan ellensúlyozzák azt az energiamennyiséget, mely a víz 915 méteres felpumpálásához szükséges, Guetta és Zaslavsky vízszintes szélturbinák használatát javasolja, melyek olcsón lennének képesek energiát termelni.

forrás: alternativenergia.hu