Ilyen a világon nincs: emberi erővel hajtott malom készült Mohácson

Egykor rengeteg taposómalom működött, mára azonban, a többi malomtípussal ellentétben, „nyomtalanul eltűnt”. Így a mohácsi a világ egyetlen működő taposómalma, egyben emberi erővel működő malomszerkezete. Pedig fitneszkenyér előállítására kevés jobb  megoldás kínálkozik…

M. Bugarszki Norbert, a vízimalom tulajdonosa szerdán az MTI-nek megerősítette a Mohácsi Újság.hu hírportál azon információját, hogy négy éve tartó kutatásai szerint a mohácsi a világ egyetlen működő taposómalma, egyben emberi erővel működő malomszerkezete.

MTI Fotó: Varga György

MTI Fotó: Varga György

Elmondta: a 14. században épült Szent Miklós Vízimalom rekonstrukciójával kapcsolatos kutatómunka során merült fel benne egy taposómalom építése, amelyből egykor rengeteg működött, mára azonban, a többi malomtípussal ellentétben, „nyomtalanul eltűnt”.

Beszámolt arról, hogy a taposómalom gyergyószentmiklósi mesterek közreműködésével, Erdélyből származó malomkövek, gerendák, részben egy hajómalom építésére létrehozott szervezet által felajánlott faanyagból készült el. A beruházás több mint 10 millió forintos költségének nagy részét pályázati forrásból fedezték.

hirdetés

A szerkezetet a látogatók is kipróbálhatják. A hajtással elindul a taposókerék, a malomkő forogni kezd, a kövek pedig lisztté őrlik a garaton át közéjük kerülő búzát.

M. Bugarszki Norbert hangsúlyozta, hogy a taposómalom építésével nem a Szent Miklós Vízimalom turisztikai vonzerejének növelése volt a célja, a munkát kihívásnak tekintette. Kíváncsi volt, sikerül-e elkészíteni a régi taposómalmok használható mását.

MTI Fotó: Varga György

MTI Fotó: Varga György

A szerkezetet a befogadására épített pajtában adják át május 23-án, a vízen járók védőszentje, Nepomuki Szent János ünnepén.

A Szent Miklós Vízimalom korábban azzal szerzett országos ismertséget, hogy minden év augusztusában itt öntik össze a Magyarok kenyere program során hazai és külhoni területekről összegyűlt búzát.

MTI – energiaoldal.hu