Lóval, gyalog és kerékpárral is bejárható lesz Magyarország (meg vízen)

Elkészült a Bejárható Magyarország keretprogram, amellyel a kormány célja az egészséges életmódra nevelés – mondta Balatoni Monika, a KIM társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, sajtótájékoztatón. Kiemelte, a szabadidős programok népszerűvé válásához az oktatás-és képzésfejlesztésben szemléletváltásra van szükség, ami hosszú távon a gazdaság élénküléséhez is hozzájárul.
Balatoni Mónika kiemelte, a kormány célja egy egészséges életmódra való nevelés. „Erre szükség is van, mert a fiatalok inkább egy virtuális közegben élnek, mint a természetben” – szögezte le az államtitkár, hozzátéve, hogy a cél érdekében a bejárható Magyarország keretprogram beépült a Nemzeti Kerettantervbe.

A program egyrészt törvényileg előkészíti a kodifikációkat, másrészt a belföldi turizmus számára szabadidős tevékenységeket keres. „Célunk a szemléletváltás az oktatás- és képzésfejlesztésben, ami hosszútávon a gazdaság élénküléséhez is hozzájárul” – szögezte le Balatoni Monika. Kiemelte: ezzel Magyarországon 3200 kilométernyi útvonal válik bejárhatóvá, a turistajel rendszer jogi védelem alá kerül és egy információs adatbázis-fejlesztés is elindul. A digitális szabadidőtérkép már jól felépült elsősorban a természetjárás terén, ami később a lovas- és a kerékpáros útvonalak kialakításában is előrelépést jelenthet.

hirdetés

„Az országot gyalog, kerékpárral, lóval és vízen is be lehet járni a program keretében” – mondta Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) turizmusért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette, ezért kapcsolódik a programhoz a Magyar Természetjáró Szövetség mellett a lovas-, a vitorlás-, a kerékpáros és a kajak-kenu szakmai szervezet is.

Elmondta, a tárca elkészítette a 2024-ig tartó turizmus stratégiát, amelyben célul tűzte ki, hogy az időszak végére a hazai GDP 10 százalékát fogja adni a turizmus. „Szállás-és vendéglátóhely van elég, ezért elsősorban a minőség javítására van szükség” – mondta Horváth Viktória. Példaként említette olyan új, attraktív turisztikai termékek bevezetését, mint a tematikus túrák, vagy a lovas-, illetve vízi túrák.

A Bejárható Magyarország Program beépült a nemzeti alaptantervbe, illetve a keret-tantervekbe is – erről Kaposi József, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) főigazgatója beszélt a tájékoztatón. Legkorábban – a 3. osztályban – a bringa akadémia és a lovas oktatás kezdődik, majd az 5. osztálytól része a tantervnek a kajak-kenu és a vitorlás oktatás. Ezekhez azonban külső forrásra lesz szükségük az iskoláknak – vélte a főigazgató.

OrientPress Hírügynökség