Energiaszolgáltatók: brutális áramszünetekre készülhetünk?
Óriási áramszünetekre kell számítani Európában, ha nem változnak az energiaszolgáltatás árát befolyásoló állami szabályok – figyelmeztettek az ágazat nagy cégeinek vezetői hét végi tanácskozásukon. Káoszt okoz, hogy minden ország maga próbál rendet vágni az energiaiparban.
Az Európai Uniónak meg kell változtatnia az energiaszolgáltatás szabályozási rendszerét, beleértve ebbe a támogatásokat is, mert mostanra abszurd helyzet alakult ki az ágazatban: az árak emelkedése ellenére a cégek nem képesek profitot elérni. A vállalatokat erősen ösztönözték az alternatív energiaforrások felhasználásának bővítésére, ám az árszabályozás országról országra változik, ami hol kifizetődővé, hogy veszteségessé teszi ezeket a befektetéseket.
Ha az üzleti környezet továbbra is kiszámíthatatlan marad, akkor az európai gazdaság talpra állása után áramszünetek béníthatják meg az európai gazdaságot – fejtegette Peter Terium, a német RWE AG áramszolgáltató vezérigazgatója azon a brüsszeli tanácskozáson, amelyen az ágazat legnagyobb cégeinek vezetői rázúdították panaszaikat az unió szakértőire.
Jó erőművek vesznek oda
Technikailag és környezetvédelmi szempontból hatékony erőműveket zárnak be a cégek Európa minden szegletében pusztán azért, mert a rossz szabályok miatt nem tudják ezeket gazdaságosan üzemeltetni – figyelmeztetett az RWE első embere. Az EU-nak rendet kell tennie a szabályozásban ahhoz, hogy a befektetők újra fantáziát lássanak az energiaszektorban – csatlakozott kollégája, Fulvio Conti, az olasz ENEL vezérigazgatója. Az uniós és a tagországi szabályok keresztbe-kasul átfedik egymást, sokszor ellenmondó helyzetet teremtve.
Ennek eredményeként miközben a fogyasztók egyre többet fizetnek az energiáért a vállalatok nem képesek profitot elérni és a befektetők messze elkerülik az ágazatot. Egyes országok fejlesztenék a nukleáris energiát, mások leépítenék, éretlen technológiákra és a bizonytalan energiaellátást eredményező megújuló forrásokra helyezve a hangsúlyt. Ezzel a megjegyzésével nem csupán a helyzet kuszaságára mutatott rá, hanem burkoltan bírálta az Európai Bizottságot is, amely az energiatermelés támogatásával kapcsolatos új szabályjavaslatából – amely a héten jelent meg – kihagyta a támogatható energiaforrások közül nukleáris erőműveket.
forrás: napi.hu teljes cikk