Energiatárolási forradalom előtt áll a világ

Az ipari méretű energiatároló berendezések elterjedése teheti biztonságosabbá és hatékonyabbá a villamosenergia-hálózatok működtetését.

Új, nagyteljesítményű energiatároló berendezések megjelenése teheti hatékonyabbá a villamosenergia-rendszer működtetését, valamint segítheti a megújuló alapú erőművekben megtermelt áram hálózati fogadását. Az energiaáramlás kétirányúvá válásának nyomon követésére pedig az okos mérőeszközök és okos hálózatok alkalmazása nyújt költséghatékony megoldást – hangzott el az Okos Jövő Innovációs Klaszter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Brit Nagykövetség által „Intelligens hálózatok és energiatárolás” címen szeptember 23-án közösen megrendezett tudományos szimpóziumon.

kép: basa/indafoto.hu

kép: basa/indafoto.hu

Az ipari méretű energiatároló berendezések elterjedése új megoldást kínál a villamosenergia-rendszerek napjainkban zajló átalakulása során felmerülő problémákra: így a hálózatok működésének biztonságosabbá és hatékonyabbá tételére, valamint a megújuló alapú erőművek rendszerbe integrálására.

hirdetés

Az energetikai szektorban folyó fejlesztéseknek köszönhetően olyan több tíz, vagy akár száz MW teljesítményű energiatároló berendezések megjelenése várható, amelyek költséghatékony eszközt biztosíthatnak az ingadozó termelés kiegyenlítésére, a csúcsterhelések kielégítésére, valamint a szabályozási lehetőségek javítására.

„A fejlesztések egyik iránya a levegő cseppfolyósítására épülő energiatároló rendszerek elterjesztését szolgálja. A technológia lényege, hogy a levegőt alacsony hőmérsékleten, nagy nyomáson cseppfolyósítják az így elraktározott energia pedig a gáz szabályozott módon történő felengedésével nyerhető ki.

A technológia egyszerre kínál költséghatékony eszközt az akár 10 és 200 MW közötti teljesítményű energiatároló berendezések megvalósítására, valamint az alternatív hajtású gépjárművek továbbfejlesztésére” – emelte ki előadása során Richard A. Williams professzor, a Birminghami Egyetem Műszaki és Természettudományi Karának vezetője az Okos Jövő Innovációs Klaszter konferenciáján megtartott előadásában.

„Energiafüggőségünk csökkentéséhez és a megújuló energiaforrások részesedésének növeléséhez elengedhetetlen az új technológiák alkalmazása. Emellett a világpiaci versenyben is azok az országok fognak helyt állni, amelyek az innovatív megoldásokat az elsők között veszik át.

Az intelligens hálózatok és az energiatárolás témaköre pedig szervesen kapcsolódik a nemzeti energetikai célok eléréséhez” – mondta Hizó Ferenc, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgazdaság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkára. Az új villamosenergia-tárolási eszközökkel gazdaságosabban lehet biztosítani a rendszer stabilitását, s az új technológiák segíthetik az időjárásfüggő megújuló energiaforrások kihasználását is.

Ehhez viszont elengedhetetlen az intelligens energetikai hálózatok és az okos mérési lehetőségek kiaknázása is.

forrás: energiainfo.hu