Felszámolják a veszélyeshulladék-tárolót a Hortobágyon

Megkezdődött a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) szomszédságában lévő veszélyeshulladék-tároló felszámolása hétfőn Balmazújváros-Lászlóháza térségében – jelentette be a Hajdú-Bihar megyei kormánymegbízott kedden a helyszínen, sajtótájékoztatón.


Rácz Róbert emlékeztetett arra, hogy a kormány 400 millió forintot biztosított a veszélyes hulladékok ártalmatlanítására, a telep teljes felszámolására.

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Elmondta azt is, hogy a telep korábbi tulajdonosai ellen felszámolás indult, ezért maradt az államra a kármentesítés. Az egykori tulajdonos cég egyébként korábban már 2700 tonna veszélyes hulladékot elszállított a lászlóházai telepről.

A Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség – amely áprilistól főosztályként integrálódott a kormányhivatalba – a volt tulajdonostól bankgaranciaként lehívott 25 millió forintból 3 milliót már felhasznált azonnali veszélyelhárításra, a fennmaradt 22 millió forintból kezdődött meg most a telephely biztonsági szempontoknak megfelelő átrendezése és az első ütemben 450 tonna veszélyes hulladék elszállítása. A közbeszerzés alatt álló és januárban kezdődő második ütemben – a kormány biztosította 400 millió forint felhasználásával – folytatódik a telep teljes felszámolása és a környezet helyreállítása – mondta Rácz Róbert hozzátéve, hogy egyidejűleg felszámolják a volt tulajdonos egykori debreceni, Határ úti telepét is, ahonnan további 700-800 tonna veszélyes hulladékot kell elszállítani.

hirdetés

Kórós Csaba, a kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi főosztályának vezetője elmondta: a harmincéves lászlóházai telepen jelenleg mintegy 2200-2300 tonna veszélyes hulladékot tárolnak. A 88-féle hulladék hű lenyomata az 1980-as évek debreceni iparának: van köztük csapágygyári, nyomdaipari, mezőgazdasági gépgyártásból származó olajos hulladék, galvániszap, festékmaradvány – sorolta a szakember. Kórós Csaba ugyanakkor utalt rá, hogy a Balmazújváros-lászlóházai telep kimondottan veszélyes hulladék tárolására épült: beton talapzattal, fedett területen, hat monitoring kúttal, a hulladéktároló mellett húzódó burkolt (beton) kármentő árokkal.

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A folyamatosan végzett vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a hulladéktárolás sem Lászlóházán, sem a debreceni Határ úton azonnali beavatkozást igénylő közvetlen veszélyt nem okoz, ami nem jelenti azt, hogy a veszélyes hulladékok a tárolóhelyeken tovább maradhatnak. A veszélyes hulladékot az észak-magyarországi veszélyeshulladék-lerakóba szállítják, a munkák 2016 elejéig tartanak – fűzte hozzá a főosztályvezető.  Az ügy előzménye, hogy egy civil szervezet 2014 januárjában hívta fel a közvélemény figyelmét a balmazújvárosi telephelyen tárolt veszélyes hulladékokra, illetve a tárolás körülményeire.

A helyszíni ellenőrzésen tapasztaltak után a kiborult, kiszóródott hulladékokat a felügyelőség a saját költségén – a bankgarancia terhére – összeszedette, a szükséges átcsomagolásokat elvégeztette, a lehetőségek szerinti rendrakás megtörtént, s a telephely őrzését azóta 24 órában biztosíttatta.

energiaoldal.hu – MTI