Fogyasztásmérő házilag (videó)
A kereskedelemben kaphatók digitális fogyasztásmérők. Kivitelezésük köztes csatlakozóaljzatú. Áruk barátságos, de felmerül, hogy miután mindent megmértünk, mit kezdjünk vele. Közben pedig kínoz a kérdés, hogy érdemes-e lecserélni Szaratov hűtőszekrényünket egy „A” kategóriás modern készülékre (ami három év múlva javíthatatlanul elromlik) vagy mennyit fogyaszt a számítógépünk.
Ez utóbbi a legnagyobb talány, mert komponenseinek összeadott értéke a csúcsteljesítményre vonatkozik, viszont pasziánszozás közben jóval kevesebbet fogyaszt. Mennyivel?
Itt az idő eljátszani a gondolattal, hogy a fogyasztásmérőket kiváltsuk egy multiméterrel. Az esetek zömében ez nem pontatlanabb módszer, mint a kompakt készülékek. Lássuk a példákat.
Mindenek előtt megismétlem az előző írás figyelmeztetését: Ne sajnáljuk az időt, amíg egy biztonságos és stabil áramkört ki nem alakítunk. A szabadon lengő, csupasz vezetékvégek, rányomással rögzített mérőhegyek az áramütés lehetőségével fenyegetnek.
Ohmos fogyasztó mérése
Múltkor megmértük a feszültséget és az áramot is. A váltakozó áram teljesítménye P=U*I*cos φ. Tisztán ohmos terheléskor (az izzólámpa is ohmos jellegű fogyasztó): cos φ = 1. Kiszámoltuk, hogy a felvett teljesítmény 230V * 0.18A * 1 = 41.6W. Ekkora fogyasztás után számláz az áramszolgáltató.
Melyek az ohmos fogyasztók még? A vasaló, olajradiátor, bojler, grillsütő, hősugárzó, kávéfőző, elektromos tűzhely, kenyérpirító, egyéb fűtőszálas berendezések, valamint a világítótestek – kivéve a fénycsövet, mert az jellemzően induktív a fojtótekercs miatt.
Ismerjünk meg néhány kifejezést (Induktív fogyasztó, ohmos ellenállás, meddő teljesítmény, cosφ…) eredeti forrásból, hogy továbblépjünk az induktív elemeket is tartalmazó berendezések fogyasztásának megállapítására. Ha ezeket akarjuk kiszámolni, nem a klasszikus U*I képletet kell használnunk, hanem megszorozzuk még az egynél mindig kisebb vagy egyenlő cosφ értékével. Szerencsés esetben feltüntetik a fogyasztón, egyébként csak találgathatunk.
– villanymotorral működő gépek cosφ=0,3-0,8
– szünetmentes tápegység, inverteres hegesztő, mikrohullámú sütő, stb. cosφ=0,5-0,7
– fénycsöves világítótestek cosφ=0,2-0,3
Induktív fogyasztó mérése
Tesztalanyunk egy 1600 wattos porszívómotor. Kínából már 10 dollárért leszállítják, ha 10.000 darabot rendelünk. Adatlapja nem írja a cos φ értékét, jellemző értékeket keresgélve 0.71-et találtam elektromotorhoz. Jobb híján terjesszük ki erre a motorra is.
Végezzük el a mérést.
A hidegindítás nagy áramfelvétele (2A) után 1-ről felkúszik 1.8A értékre. Ez üresjárati teljesítmény, pusztán egy könnyű tengely forgatásával végez munkát. A korábban megállapított 235V megszorozva 1.8 Amperrel = 423 VA, ennyi hasznos munkát végez a porszívó.
Kérdés, hogy mennyivel pörgeti meg a villanyórát ez a munkavégzés? A motorokra jellemző, önkényesen vett cos φ=0.71-el elosztva megtudjuk, hogy 598W után fizetjük a villanyszámlát. Visszafelé is számolhatunk, azaz ha tudjuk, hogy a berendezés 1600W-ot fogyaszt, akkor a hasznos munkára fordított teljesítmény 1600*cos φ = 1136VA
Na, és mennyit fogyaszt a számítógépem? Nos, mivel a kapcsolóüzemű táp erősen kapacitív, illetve erősen induktív lehet a hálózati illesztéstől függően, ezért nem tudom, pedig érdekel. Viszont a kereskedelmi fogyasztásmérő sem érzékeli, hogy milyen típusú berendezést mér éppen, ezért lényegében mindegy, hogy vele, vagy pedig egy multiméterrel mérjük meg a P=U*I*? értétét.
forrás: furdancs.postr.hu