HEAL: véget kell vetni a fosszilis energiaforrások támogatásának
“Rejtett költségek: Mit nyerhet az egészségünk a fosszilis tüzelőanyagok támogatásának megszüntetésével” címmel jelent meg az Egészség és Környezet Szövetség (HEAL) jelentése, amely először veti össze a fosszilis tüzelőanyagoknak adott állami támogatásokat azokkal az egészségügyi költségekkel, amelyeket az ezek elégetésekor keletkező levegőszennyezés okoz.
Halálos levegőszennyezést és éghajlatváltozást idéz elő a fosszilis tüzelőanyagok elégetése. Mégis, majd minden kormány hatalmas összegeket költ közpénzből – az állampolgárok által befizetett adókból – a fosszilis energiaforrások támogatására. A jelentés szerint a támogatások leállítására tett több mint egy évtizedes vállalás ellenére a G20 országai még mindig 444 milliárd dollárt költenek erre évente, miközben a fosszilis tüzelőanyagok elégetése által okozott kár ennek több mint hatszorosa, mintegy 2763 milliárd dollár.
Világszerte mintegy hat és fél millió ember életét rövidíti meg évről évre a fosszilis tüzelőanyagok elégetése. A magyarországi idő előtti halálozások száma az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint 2015-ben meghaladta a 14 ezret. Ennél nagyságrendekkel több a levegőszennyezés miatti megbetegedések – többek között légúti fertőzés, szívroham, tüdőrák – száma. A fölmerülő egészségügyi költségeket sem a fosszilisenergia-ipar, hanem a teljes társadalom fizeti meg csakúgy, mint a környezetkárosodásét és az éghajlatváltozás költségeit. A jelentés szerint az említett káros támogatások felszámolásával a légszennyezés miatti elhalálozások Magyarországon csaknem a felére esnének vissza.
„Már csaknem három évtizede dolgoz ki a Levegő Munkacsoport évről évre javaslatokat arra, hogy miként lehetne Magyarországon megszüntetni a fosszilis energiára nyújtott támogatásokat, bemutatva, hogy ezáltal nemcsak az emberek egészsége és a környezet állapota javulna, hanem a nemzetgazdaság versenyképessége is” – tette hozzá Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke. „Bízunk abban, hogy a témában egyre szaporodó tanulmányok végre felnyitják a döntéshozók szemét.”
A HEAL sürgeti a politikusokat, hogy a fejlett országokban 2020-ig, a kevésbé fejlettekben 2025-ig szüntessék meg a fosszilis tüzelőanyagok támogatását. Ezzel tudják legjobban csökkenteni az idő előtti halálozások számát, és megnyitni az utat a számos egészségügyi haszonnal járó megújuló, tiszta energia előtt. Hét országról bemutatja a jelentés azt is, hogy miként tudnák a felszabaduló forrásokat egészségjavításra elkölteni. Németországban például az évi 5,4 milliárd dollárból 300 000 háztartás kaphatna lehetőséget napelem fölszerelésére, és még a szénerőművek 15 000 dolgozóját is fel tudnák készíteni belőle a következő öt évben egy új életpályára. Lengyelországban 34 új rendelőintézetet lehetne fölhúzni a felszabaduló forrásokból, és harmincezerrel lehetne növelni az orvosok számát.
forrás: energiainfo.hu