Jönnek a fagyok, mit kell tenni?

Mivel kilenc megyére figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat a várható talaj menti fagy miatt, ideje áttekinteni, hogyan előzhetjük meg a vízvezetékek károsodását a téli időszakban.

A veszélyjelzés szerint Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas, Veszprém és Zala megye területén a felszín közelében nulla Celsius-fok alá süllyedhet a hőmérséklet.

A meteorológiai szolgálat azt írta, péntekre virradó éjjel a szélvédett, gyengén felhős, mélyebben fekvő tájakon fordulhat elő talaj menti fagy.

Az egyre hűvösebb éjszakákon a jég komoly kárt tehet a vízvezetékekben, ezért fontos az alábbi teendők elvégzése:

Ha egy épületet a tél folyamán hosszabb időre lakatlanul hagyunk, fontos, hogy a  ellen víztelenítéssel, hőszigeteléssel védekezzünk. Ekkor a rendszerből erősen ajánlott minden vizet leengedni.

kép: biroim/indafoto.hu

kép: biroim/indafoto.hu

Fontos tudni, hogy nem csak az esetlegesen megsérülő szerelvények okozhatnak bosszúságot, ennél jóval nagyobb anyagi kárt okozhat az elfolyó vízmennyiség.

kép: romifoto/indafoto.hu

kép: romifoto/indafoto.hu

Egy napokig, hetekig, esetleg hónapokig ömlő vízmennyiség tavasszal igen komoly lyukat üthet a pénztárcán és a vízszolgáltatók nem feltétlen megértőek az ilyen balesetekkel kapcsolatban…

hirdetés
kép: Zsazsa_anyo/indafoto.hu

kép: Zsazsa_anyo/indafoto.hu

Egy hosszabb ideig fűtetlen épületnél szintén távolítsuk el a vizet a WC-tartályokból, WC-csészékből,a központi összefolyókból, a mosogatóból, mosdóból, kádból, bojlerből és ezek szerelvényeiből is. Esetleg érdemes a szifonokba, bűzelzárókba fagyálló folyadékot, például gépkocsi (téli) szélvédőmosót önteni. Az üres lefolyókon keresztül kellemetlen szag áradhat a helyiségekbe, ezért tömítsük el ezeket a nyílásokat.

A kertekben, udvarokban a fagykárok megelőzése érdekében szintén javasolt a vízvezetékek, vízmérők téliesítése. A fagynak kitett csöveket, csapokat, szerelvényeket alapos szigeteléssel védjük. A szigetelés legyen tökéletes, még kis rést se hagyjuk rajta, ne engedjük, hogy a hideg levegő a vezetékkel vagy a szerelvényekkel érintkezzen.

kép: forszili/indafoto.hu

kép: forszili/indafoto.hu

A föld alatt futó víz- és szennyvízvezetéket avarral is betakarhatjuk, ezzel további védelmet nyújtva a hideg ellen. Magyarországon a fagyhatár jellemzően 100-120 cm mélyen található. Az ez alatt futó vezetékekért nagyobb hidegben sem kell aggódni.

kép: hmika/indafoto.hu

kép: hmika/indafoto.hu

Ha már ennyire belejöttünk a fagymentesítésbe, érdemes az autónkban is folyamatosan átállni a téli szélvédőmosó használatára még a komolyabb fagyok beállta előtt. Emellett a hűtőfolyadékot is ellenőrizzük, vagy ha nem rendelkezünk az erre alkalmas, egyébként nem túl drága eszközzel, akkor a mérést szervizben, vagy benzinkúton is elvégeztethetjük.

kép: mad/indafoto.hu

kép: mad/indafoto.hu

A jégtől szétfagyó ablakmosó sem feltétlenül olcsó, de a fagyálló folyadék hiánya igen komoly károkat tehet az autóban.