Működésképtelen gázvezetéket adnak át ma

Avatások ideje van. A héten már átadtak egy jó ideje meglévő áramkutat, ma pedig egy el nem készült gázvezetéken van a sor.

A Népszava úgy értesült, hogy Orbán Viktor és Robert Fico átadási ceremóniája legfeljebb választási kampánycélokat szolgálhat, ugyanis a vezeték még koránt sincs készen, olyannyira, hogy év vége előtt nem várható, hogy földgáz érkezzen rajta keresztül Magyarországra.

kép: gaztranzit.hu

kép: gaztranzit.hu

A vezetéken akkor sem juthatnak majd érdemi mennyiségű „segélyszállítmányok” hazánkba, ha üzemképes lesz. Miután az orosz gázszállítások leállítása esetén kiürül a szlovák Testvériség csővezeték is, amelyhez az új kapcsolattal csatlakozik a magyar hálózat.

A beruházó Magyar Gáz Tranzit Zrt. korábbi tájékoztatása szerint az új gázvezeték növeli Magyarország és a régió ellátásbiztonságát, erősíti Magyarország tranzitszerepét és hozzájárul a hazai gáztárolók előnyösebb kihasználtságához.

hirdetés

Az összesen 111 kilométer hosszú, kétirányú, 75 bar nyomású csővezeték magyarországi szakasza 92 kilométer hosszú lesz, két végpontja Vecsés és Balassagyarmat.

magyar-szlovák gázvezetékA tervek szerint az új földgázvezeték kapacitása szlovák-magyar irányba 500 ezer köbméter/óra, mintegy 4 milliárd köbméter/év. Magyar-szlovák irányba pedig 200 ezer köbméter/óra, mintegy 1,6 milliárd köbméter/év lesz a kapacitás. A későbbiekben igény szerint lehetőség lesz a kapacitások és a tranzitlehetőségek további növelésére.

A magyar-szlovák gázvezeték a kelet-közép-európai észak-déli gázfolyosó fontos elemeként összeköttetést biztosít majd a nemzeti földgázvezeték-rendszerek között Lengyelországtól Horvátországig.

A gázfolyosó révén új gázforrások – horvát és lengyelországi cseppfolyós földgáz, illetve palagáz – is elérhetővé válnak a régió piacai számára, így a vezeték jelentősen hozzájárul Közép-Európa energetikai ellátásbiztonságának növeléséhez, az ellátási útvonalhálózat diverzifikálásához, az egyoldalú gázfüggőség csökkentéséhez.

A Népszava cikke szerint viszont a a lengyel palagáz kitermelésre még évekig kell várni, ahogy arra is, hogy elkészüljön a lengyel cseppfolyósított gázt kezelő terminál, amely képes lesz fogadni a tengeren tartályhajókon érkező földgáz szállítmányokat.