Fél év alatt majdnem duplázott a Virtuális Erőmű Program

Fél év alatt csaknem megduplázta teljesítményét a Virtuális Erőmű Program (VEP), a csatlakozók energia-megtakarításából számított érték alapján a virtuális erőmű már Magyarország negyedik legnagyobb erőműve – mondta Szili Katalin, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tiszteletbeli elnöke, a program védnöke a VEP díjátadó gáláján szerdán, Budapesten.

Hangsúlyozta, a jogszabályok és stratégiák annyit érnek, amennyit ezekből a hétköznapokban végrehajtanak, ezért is különösen fontos ez a program, amelynek már kapcsolódó projektjei is vannak.

Budapest, 2019. szeptember 25.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke (b2), Horváth Ildikó, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára (b3), Kotulyák Tamás, MediCorp Hungary Zrt. társalapítója (b4), Czene Attila olimpiai bajnok úszó, a Magyar Szabadidősport Szövetség elnöke (j) és Molnár Ferenc, a programot működtető Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. tulajdonosa, ügyvezető igazgatója (b) jelképesen leteszi a Virtuális Egészségközpont (VEK) Program alapkövét a Virtuális Erőmű Program (VEP) XI. díjátadó gáláján az Országház Delegációs termében 2019. szeptember 25-én.
MTI/Kovács Attila

Szili Katalin úgy fogalmazott: a mozgalom a társadalmi felelősségvállalás keretében kezdi „kinőni magát”, ezzel Magyarország hozzájárul a világ energiahatékonyságának javításához és az energiamegtakarítások növeléséhez.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke nemzeti sikertörténetnek nevezte a programot, mint mondta, minden ember érdeke, hogy jó megoldások szülessenek. Kiemelte, hogy a VEP-et már nemzetközi szinten is ismerik, az Európai Bizottság a három legjobb uniós energiahatékonysági program egyikeként tartja számon.

hirdetés

A program a csatlakozók – vállalatok, önkormányzatok, iskolák, intézmények – éves energiamegtakarításait átszámolja erőművi kapacitásra, vagyis meghatározza, hogy mekkora erőműre nincs szükség a megtakarítás eredményeképpen.
Molnár Ferenc, a programot működtető Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. tulajdonosa, ügyvezető igazgatója felidézte, hogy Áder János köztársasági elnök az ENSZ-klímacsúcs résztvevőinek figyelmébe ajánlotta a programot keddi New York-i felszólalásában.
Kiemelte egyebek mellett, hogy két új „testvérprogram” is elindul, a Virtuális Hulladéklerakó Program (VHP) és a Virtuális Egészségközpont (VEK) Program.
A díjátadó gálán Boros Anitának, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkárának, valamint Horváth Ildikónak, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) államtitkárának jelenlétében jelképesen letették a két új program alapkövét. A VEK célja a táplálkozás-egészségügyi, a sport- és mozgás-egészségi, illetve az egyéb prevenciós eljárások elterjesztése és díjazása. A VHP célja egy olyan program felépítése, amely összegyűjti és bemutatja, díjazza és megosztja azokat megoldásokat, amikor nem keletkezik hulladék, vagy újrahasznosítják azt.
Mezősi Balázs, a VEP igazgatója ismertette, 336 megawattról 558 megawattra nőtt a virtuális erőmű kapacitása. Felhívta a figyelmet a többi között arra, hogy a központi program mellett elkezdtek helyi, főként megyei virtuális erőmű programokban közreműködni. Ilyen helyi erőmű jött létre Budapesten, Baranya és Komárom-Esztergom megyében, illetve alakul Fejér megyében is.
A program külföldi beindítói közül Olaszországot, az Egyesült Királyságot és Romániát említette az igazgató, aki terveik közül kiemelte a VEP kiterjesztését a Kárpát-medence magyarlakta területeire.
A rendezvényen díjazták az energiahatékony és energiatudatos vállalatokat, intézményeket, önkormányzatokat, iskolákat, illetve mentori és egyéni díjakat is átadtak.

energiaoldal.hu – MTI