4D nyomtatást tanulunk a selyemhernyóktól
Ma már szinte bármi készíthető 3D nyomtatással, a stoplis cipőtalptól a házakig. Van azonban néhány technológiai probléma, úgy tűnik, ezeken a selyemhernyók segítenek túljutni.
A selyemhernyók egészen bámulatosan hozzák létre gubóikat. Az eljárás hasonló a 3D nyomtatók működéséhez, de sokkal összetettebb és precízebb annál, ugyanis a jelenlegi nyomtatók egy sík pályán mozogva hozzák létre a térbeli tárgyakat, a hernyók viszont folyamatosan térben alkotnak és képesek „körülnyomtatni” magukat.
A MIT kutatói ezt a folyamatot kezdték el tanulmányozni. A kutatás során a filmeseknél alkalmazott motion-capture technológiát alkalmaztak. Ahogyan a filmeknél valódi emberek mozdulatait rögzítik a ruhájukon elhelyezett pontok mozgásának követésével, itt apró mágneseket helyeztek el a hernyók fején. Így le tudták modellezni a pontos mozgásukat.
A másik terület, amit tanulmányoznak, hogy a jelenlegi nyomtatók csak homogén anyagú tárgyakat tudnak létre hozni. Viszont a hernyók képesek arra, hogy a selyemszál sűrűségének és mintázatának változtatásával, folyamatos minőség ellenőrzés mellett, a gubók külsejét keményre, a belsejüket viszont puhára készítsék. Így a gubó egyszerre kényelmes és biztonságos, kompromisszumok nélkül.
A jövő 3D nyomtatói várhatóan robotkarok lesznek, amelyek képesek térben dolgozni, akár többen együttműködve is, így nagyméretű szerkezetek is felépíthetők magas geometriai és anyagi komplexitással.
Az első, CNC szövés technológiával készített épületet, a 12×12 méteres Selyem Pavilont a tervek szerint április 22-én kezdik építeni.