Az ukrán állami energiaszolgáltató vállalat beszüntette a luhanszki szakadár terület áramellátását

Ukrajna beszüntette keddre virradóan a keleti Luhanszk megye szakadár ellenőrzés alatt álló részének ellátását villamos árammal – jelentette be Vszevolod Kovalcsuk, az Ukrenergo állami energiaszolgáltató vállalat vezetője a Facebook közösségi oldalon.


A vállalat arra hivatkozva állította le a térség teljes villamosenergia-ellátását, hogy a Moszkva által támogatott szakadár irányítású terület nagy összegű adósságot halmozott fel. Heorhij Tuka, a megszállt területekkel foglakozó minisztérium helyettes vezetőjének adatai szerint az önkényesen kikiáltott Luhanszki Népköztársaság 5,2 milliárd hrivnyával (több mint 55,7 milliárd forinttal) tartozik.

Magasfeszültség vezeték erőmű

Illusztráció

Ukrán híradások szerint a megszállt területen több városban emiatt nincs áramszolgáltatás. Szintén leállt több településen a vezetékes ivóvízellátás, mivel Ukrajna kijevi ellenőrzéséről látták el árammal a Popaszna járási vízszolgáltatót is. A szakadárok ugyanakkor azt állították, hogy az általuk ellenőrzött terület nagy részén megoldották a lakosság ellátását villamos árammal még az éjjel, az áramkimaradás csupán a népköztársaság déli részén érint néhány települést.

Ihor Naszalik ukrán energetikai és szénipari miniszter a 112 Ukrajina hírtelevíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy az áramszolgáltatást helyreállítják, amint a szakadár terület kifizeti fennálló adósságát. Hangsúlyozta, hogy a meghozott döntés nem politikai, hanem gazdasági. Megjegyezte, hogy egy hrivnyát sem fizetett a Luhanszki Népköztársaság a villanyáramért az elmúlt két hónapban, vagyis abban az időszakban, amelyben a megszállt területen működő ukrán vállalatok zömét államosították.

Március közepén Kijev betiltotta az áruszállítást vasúton és közúton egyaránt a kelet-ukrajnai frontvonalon keresztül, vagyis az önkényesen kikiáltott szakadár „népköztársaságok” és Ukrajna egyéb részei között. A lépést a kijevi vezetés indoklása szerint a szakadár területeken működő, ukrán tulajdonú vállalatok elfoglalása, valamint a térségben zajló fegyveres konfliktus, az „Ukrajnával szembeni orosz agresszió” felerősödése tette szükségessé.

hirdetés

A kelet-ukrajnai fronton harcoló veteránok és hozzájuk csatlakozott aktivisták január végén már blokád alá vették a teherszállítást több vasútvonalon Ukrajna kijevi ellenőrzésű része és a szakadár területek között. Egyes források szerint már a kereskedelmi blokád meghirdetésekor felvetődött az energiaellátás beszüntetésének szükségessége is.

Múlt vasárnap Luhanszk megye szakadár ellenőrzésű részén aknára futott és felrobbant az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek egy autója. A tragédiában egy amerikai megfigyelő életét vesztette, egy német és egy cseh pedig megsebesült. A több mint három éve tartó kelet-ukrajnai konfliktus alatt eddig ez volt a legsúlyosabb incidens, amely az EBESZ megfigyelőivel történt a Donyec-medencében, most először vesztette életét a misszió egy tagja küldetés közben. A történteket Kijev terrorcselekménynek minősítette.

Oroszország fogja árammal ellátni a szakadár területet

Moszkva biztosítja majd a luhanszki szakadár terület áramellátását, miután Kijev fizetési elmaradásra hivatkozva leállította az odairányuló villamosenergia-szállítást – jelentette be Borisz Grizlov, Oroszországnak a kelet-ukrajnai válság rendezéséről egyeztető összekötő csoportban ülő képviselője az Interfax hírügynökség keddi jelentése szerint.

Grizlov elmondta: az orosz kormány úgy döntött, hogy humanitárius támogatás keretében látja el villanyárammal az önhatalmúlag kikiáltott köztársaságot. A politikus szerint a „politikailag motivált” és a „minszki megállapodásokkal abszolút ellentétes” ukrán lépés azon döntések sorozatába illeszkedik, amelyek „gyakorlatilag elszakítják a Donyec-medence egyes területeit Ukrajnától”.

Szavai szerint a Donyec-medence lakossága a „tudatos gazdasági blokád” miatt nem tud fizetni az áramért. Grizlov kijelentette, hogy a Luhanszki megyében jelenleg nincs áramfogyasztási korlátozás. A szakadár terület energiaügyi minisztériuma közölte, hogy az ellátást saját forrásokból biztosítják.

energiaoldal.hu – MTI