Második világháborús bunkerből megújuló energiás erőmű (videó)
A második világháború alatt akár harmincezer hamburgi lakos számára nyújthatott védelmet a szövetségesek légitámadásai ellen az a bunker, amelyet most megújuló energiás erőművé alakítanak át.
Az 1943-ban épült létesítményt, melynek falai három méter vastagok, a födém vastagsága pedig négy méter, a brit hadsereg megpróbálta felrobbantani 1947-ben, ám a kísérlet kudarcot vallott.
Nem használták a háború óta, most viszont békés felhasználásán dolgoznak.
Az épületben biomassza erőművet létesítenek, amely 3000 háztartást fűtését fogja tudni megoldani és 1000 háztartást lát majd el elektromos energiával. A tetőn 3500 négyzetméteres területen hasznosítják a napenergiát.
Az energiatermelés intelligens kombinációja lesz a napenergia, biogáz, faapríték és hulladékhő felhasználásnak. Így évente 6600 tonna szén-dioxid kibocsátásától óvja meg a várost és a környezetet.
Egy kétmillió literes puffer tároló is helyet kap az erőműben, amely segít kiegyenlíteni a napelemek energiaingadozásait. A projekt kivitelezője az IBA Hamburg Gmbh. Az Energiabunker teljes befejezése 2015-re várható.