Szén-monoxid-mérgezés: szinte minden nap riasztják a tűzoltókat

Évente 300-400 esetben riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóit szén-monoxid-mérgezéses esetekhez. 2013-ban a szén-monoxid-mérgezésről, vagy annak gyanújáról szóló bejelentések száma – az érzékelők egyre elterjedtebb használata miatt – 342-re emelkedett. 376-an szenvedtek valamilyen sérülést vagy enyhébb mérgezést, 13 emberen pedig már nem lehetett segíteni – közölte az OrientPress érdeklődésére Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.
A téli időszakban mindennapossá válnak a szén-monoxid-mérgezéssel kapcsolatos hírek. „Csak idén – január 14-ig bezárólag – szén-monoxid miatt húsz esetben riasztották a katasztrófavédelem tűzoltó egységeit, huszonegyen szenvedtek sérülést vagy enyhébb mérgezést és ketten vesztették életüket” – ismertette Mukics Dániel.

MTI Fotó: Lakatos Péter

MTI Fotó: Lakatos Péter

A szén-monoxid jelenlétét nem érzékeljük, mivel színtelen, szagtalan, a szervezetre gyakorolt hatásai – mint a rosszullét, szédülés, hányinger vagy a fáradtság – könnyen összetéveszthetők egyéb betegségek tüneteivel.

A szén-monoxid-mérgezés a tüzelő berendezés nem megfelelő üzemelése miatt fordulhat elő. A legtöbb tüzelőberendezésnek része a kémény, amelynek ha a behulló tégla, a vakolat, a beköltöző madarak vagy darazsak miatt beszűkül a járata, akkor a tüzelő berendezésből az égéstermék a helyiségbe áramlik vissza, és a lakás levegőjének megemelkedik a szén-monoxid-koncentrációja. Ezért elengedhetetlen a kémények rendszeres ellenőrzése, ezek során ugyanis a hibák felderíthetők, a tragédia pedig megelőzhető. Saját érdekünk tehát, hogy ne akadályozzuk a rendszeres kéményseprői ellenőrzést.
Szen-monoxid-mergezes
Új tüzelőberendezések kiválasztása során ajánlott a külső levegőt közvetlenül használó, a helyiségek légterétől függetlenül üzemeltethető, zárt égésterű berendezéseket választani. Ilyenek és szakszerű égéstermék-elvezetők használata esetén ugyanis gyakorlatilag kizárhatjuk a szén-monoxid megjelenését.

hirdetés

Biztonságunk érdekében érdemes szén-monoxid-érzékelőt is vásárolni. Fontos, hogy megbízható típust szerezzünk be, a gyártó előírásainak megfelelően telepítsük és használjuk. A szén-monoxid-érzékelők használata a magánlakásokban jelenleg nem kötelező, de miután életet menthet, mindenképpen ajánlott.

A lakásokkal ellentétben a közintézményekbe tavaly október 15 óta kötelező CO-érzékelőt szereltetni. „Azokban a bölcsődékben, óvodákban, iskolákban, kórházakban, rehabilitációs intézményekben, szórakozóhelyeken, szállodákban, panziókban, és egyéb szálláshelyeken kötelező szén-monoxid-érzékelőt használni, ahol a közösségi helyiségében, vagy az azzal egy légtér összeköttetésben lévő helyiségben nyitott égésterű tüzelőberendezés van” – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.

„Az intézményekben az érzékelők ellenőrzését kéményseprők végzik rendszeresen. Ha a féléves, vagy éves kéményseprői ellenőrzés során hiányosság merül fel az érzékelővel kapcsolatban, a kéményseprők értesítik az illetékes tűzvédelmi hatóságot, akik megvizsgálják az esetet. Amennyiben valamilyen probléma áll fenn, a tulajdonosnak meg kell szüntetni. Ha a hiányosság a visszaellenőrzés után is jelen van, a hatóság tűzvédelmi bírságot szab ki’ – tette hozzá a szóvivő.

OrientPress Hírügynökség/BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság