A náci vegyi fegyverek mérgezik a Baltikumot

A náci Németország vegyi fegyverkészlete, amelyet a nyertes országok – USA, Nagy-Britannia és a Szovjetunió – süllyesztettek el a II. világháború után a Balti-tengerben, genetikai változásokat idéz elő a halaknál – állítják lengyel tudósok, akik szerint a tenger fenekén fekvő bombák és lőszerek mintegy 15 ezer tonnányi veszélyes vegyi anyagot tartalmaznak. A szakemberek próbálják eldönteni, hogy szükség van-e a lőszerek kiemelésére vagy jobb mindet a helyén hagyni.

Ott, ahol a vegyi fegyverek elsüllyedtek a halaknál genetikai mutáció jelentkezik. Erről először 15-20 évvel ezelőtt beszéltek német és dán tudósok. Most a lengyelek végeztek új kutatást. Alekszej Jablokov orosz tudós véleménye:

A vegyi fegyvereket kétféle módon süllyesztették el. Az USA és Nagy-Britannia hatalmas uszályokat süllyesztettek el, amelyek tele voltak lövedékekkel. Ezek a vegyi fegyverek a Balti-tenger nyugati részén találhatóak. A Szovjetunió mintegy 50 ezer tonna zsákmányolt vegyi fegyvert süllyesztett el: a tengerészek a fedélzeten álltak és menet közben kidobták a bombákat. Így a vegyi fegyverek, amelyek rozsdásodnak, egy hatalmas területen fekszenek.

Hirdetések
kép: wikipedia

kép: wikipedia

Ebben a kérdésben még nincs egyöntetű vélemény. Már tartottak néhány expedíciót Kalinyingrádban és érkeztek szakemberek Szentpétervárra, konferenciára. A bombákat egy vastag iszapréteg fedi, és felszínre hozni nagyon veszélyes lehet – mondja a szakember:

Úgy vélem, hogy semmit sem kellene tenni. Az viszont elengedhetetlen, hogy ezeken a részeken megtiltsák a halászatot.

Ugyanakkor nem minden szakember ért egyet azokkal az adatokkal, amit a lengyel tudósok nyilvánosságra hoztak. Kétségekre ad okot a lőszerek nagy száma: a 15 ezer tonna valószínűleg az összes lőszert jelenti és nem csupán a vegyi fegyverek mennyiségét – jegyzi meg Viktor Murahovszkij katonai szakértő:

Van veszély, hiszen a lövedékek rozsdásodnak, főként a tengerben. A szivárgás veszélye fennáll. Ennek megakadályozására kifejlesztett technológia azonban nem létezik. Arról nem is beszélve, hogy a tenger mélyén egy ilyen mennyiségű lőszerrel való művelet hatalmas veszélyeket és kiszámíthatatlan utat rejt magában

A szakértő szerint néhány esetben olcsóbb és biztonságosabb, ha a tengerfenéken hagyják a lőszereket és ott temetik el. Például, ha leöntik őket betonnal vagy olyan anyagokkal, amelyek kizárják annak lehetőségét, hogy a vegyi anyagok a tengervízbe jussanak.

A tenger fenekén lévő vegyi fegyverek problémáját a Balti-tenger partján fekvő országoknak közösen kell meghozni. Oroszországnak pedig külön szerepe van ebben, hiszen csak ő rendelkezik adatokkal arra nézve, hogy a szovjet tengerészek hol dobták vízbe ezeket a lőszereket. Ezen kívül pedig, amikor Oroszország megsemmisítette vegyi fegyver arzenálját, sok szakember, munkás és mérnök jelentkezett, akiknek nagy tapasztalatuk volt a vegyi fegyverek hatástalanításában.

A probléma nagyságát mutatja, hogy feltételezések szerint ma Szíria mintegy 1000 tonna ideggázzal rendelkezik, ez körülbelül 50 vasúti tartálykocsit töltene meg. Ezzel szemben a második világháború után elsüllyesztett német vegyi arzenál helyszíneit jelölő térképeken olyan mennyiségek szerepelnek, mint 50 ezer tonna, 35 ezer tonna…

Oroszország Hangja, hetek.hu