Tarlós a 4-es metróról: a ‘Jóisten és a Siemens kezében vagyunk’

A 4-es metró indulása után sem ritkítja majd a Budapesti Közlekedési Központ a felszíni tömegközlekedés járatait, hogy a fővárosiaknak legyen ideje hozzászokni a változáshoz – Őrmezőn viszont kevesebb busz halad majd át – jelentette be közös sajtótájékoztatóján Tarlós István főpolgármester és Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója. Tarlós szerint idáig nincs gond a 4-es metrók tesztelésével, de hogy mikor indulhatnak, az a Siemensen és a Jóistenen múlik.
Lezárult a tömegközlekedés átalakításáról meghirdetett lakossági pályázat, amiben mindenki elmondhatta véleményét busz – és villamosközlekedésről. A tenderre 7500 javaslat érkezett – Tarlós szerint 20 éve nem volt ilyen nagyságrendű, civileket is bevonó fejlesztési terv – a BKK értékelte, a következő hetekben pedig közzé teszi a beküldött anyagokat.

kép: gnuckx

kép: gnuckx

Vitézy Dávid elmondta, a legtöbb javaslat Őrmező, illetve Gazdagrét helyzetére vonatkozott: előbbit túlterheltnek érzik közlekedés szempontjából az ott élőúk, ezért hat járat – a 40-es, a 87-es, a 87A, a 141E, a 187 és a 172-es busz – menetrendjét is megváltoztatják kevésbé terhelve a helyi lakótelepet. A gazdagrétiek azt szerették volna, hogy 239-es járat megmaradjon, úgyhogy a BKK ezt is megtartja.

Változik viszont a 7-es buszcsalád közlekedése: az expresszjáratok megszűnnek, de a normál 7-esek maradnak, és járatszámuk sűrűsödik. Új helyre kerül a kelenföldi buszpályaudvar – a vasúti megálló őrmezői oldalára helyezik át, de csak 2016-ban, s Volán egyúttal új csomópontot is kap Kérdéses ugyanakkor, hogy Őrmező lakossága hogyan fogadja két év múlva az újabb forgalombővülést, hiszen a távolsági buszok szintén keresztül haladnak majd a lakóövezeten.

Hirdetések

A sajtótájékoztatón Tarlós István azt is hangsúlyozta, a 4-es metró tervezett indítása még hónapokig nem érinti a felszíni közlekedést, s a fővárosiaknak addig lesz ideje megismerni az új metróvonal adat lehetőségeket. Hogy az új metrók mikor indulhatnak, arra a főpolgármester nem tudott konkrét választ adni: az eredeti tervek szerint áprilisban startol a 4-es metró, és egyelőre hiba nélkül zajlik a szerelvények tesztüzeme is, erre azonban nem lehet garanciát vállalni. ‘A Jóisten és a Siemens kezében vagyunk, hiszen hogy a Siemens végig megbirkózik-e a saját szoftverével, azt előre senki nem mondhatja meg, ezen múlik már a dolog’ – jegyezte meg Tarlós.
OrientPress Hírügynökség